Novinky a zaujímavosti zo sveta asteroidov a komét
Tretí tohtoročný blízkozemský asteroid: 2021 XM2
Pred 16 rokmi som sa zapojil do projektu Spacewatch a pridal sa k stovke dobrovoľníkov z celého sveta pri hľadaní blízkozemských telies. Vtedy behom pol roka som našiel tri blízkozemské asteroidy. Poviete, že šťastie. Hej, nepochybne. Ten radostný pocit z objavu som si pripomenul piatok, 3. decembra 2021.
Podvečer sa ozval Krisztián Sárneczky: „Zdá sa, že dnes bude mimoriadna udalosť.“ Mal na mysli jasnú oblohu. To znamenalo, že po vyše troch týždňoch môžeme opäť pátrať po nových planétkach. Po večeri som si sadol k počítaču a začala rutinná práca. Stiahnutie tripletov do počítača, načítanie do Astrometriky a prezretie. Moja pozorovacia noc je limitovaná mojim zamestaním, ráno vstávam o 6-tej a idem do práce. Takže zvyčajne prezerám do 23. hodiny. Za ten čas prezriem okolo 20-30 tripletov.
Po troch hodinách prezerania som načítal v poradí 18-te hviezdne políčko. Nastavil obrázok na prezeranie, spustil blink a ihneď som zaregistroval krátku čiarku v ľavom hornom rohu, tesne na kraji snímku. Čiarka bola evidentná na druhej a tretej snímke. Mal som trocha pochybnosti, či ide o reálny objekt, nakoľko stopa nemala úplne rovnaký tvar. A navyše chýbala tretia pozícia. Ale to sa dalo logicky zdôvodniť, v čase snímania prvého obrázku bol objekt mimo zorného poľa. Odoslal som koordináty Krisztiánovi. Po piatich minútach len krátka odpoveď: „Hmmmm.“ Uplynulo ďaľších 7 minút a otázka: “No teda, to ako si zbadal?“
Medzitým, čo som si sám sebe zdôvodňoval, prečo by to mal byť reálny objekt, Krisztián okamžite prerušil plánované snímanie a šiel potvrdzovať objav. Potvrdil a odoslal do MPC ako SaKurTC. Po zverejnení na stránke NEOCP, asteroid ako prví potvrdili z observatória Višnjan v Chorvátsku, následne sa pridali ďalší z Európy i USA. Ráno mal objekt 33 pozícií. Žiaľ v sobotu bolo na Piszkéstető zamračené, zostalo nám len dúfať, že inde bude jasno. V Anglicku bolo a keď ju Peter Birthwhistle napozoroval už bolo jasné, že planétka sa nestratí.
Následne ju zachytil Robert Holmes, Astronomical Research Observatory vo Westfielde, USA. To už bol dostatočný počet pozorovaní na pridelenie predbežného označenia.
V nedeľu ráno som sa zobudil a prvé, čo som si prečítal, bol oznam Strediska pre malé planéty o objave blízkozemskej planétky typu Apollo: 2021 XM2.
Z dvanástich záberov bola planétka viditeľná na druhom a treťom a potom na posledných troch, tam sa však skôr dala len tušiť. Ak by som prezeral iné políčka, planétku by som nenašiel. A ak by sa dané hviezdne pole začalo snímať o pár minút skôr, bol by asteroid mimo zorného poľa. Opäť by unikla pozornosti. Kristzián mal pravdu, bolo to výnimočné.
Ak by existovalo ocenenie "Európsky objaviteľ blízkozemských planétok v roku 2021",
cenu by získal nepochybne Krisztián Sárneczky so
42 NEO objavmi,
vrátane 2021 XM2. A z nich som troma prispel ja. Vybavil som si pocit spred Vianoc 2005, to potešenie vôbec nezovšednelo.
Staršie články čítajte tu!